۰۲آذر/۹۹

بازدید و گشت پایش شبانه از صنایع شهرستان دزفول

در راستای پایش شبانه عملکرد واحدهای صنعتی، رئیس و معاون اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از صنایع مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی بازدید نموده و از نزدیک از وضعیت عملکرد واحدهای خدماتی، منابع و کانون های ایجاد آلودگی در منطقه بازدید بعمل آوردند.

مصطفی استاد چینی گر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در خصوص این بازدید و گشت شبانه گفت: «صحت عملکرد واحدهای صنعتی و خدماتی در تمام ساعات شبانه روز حائز اهمیت بوده و ملاک عمل خواهد بود. و در این راستا نحوه فعالیت واحدها در ساعات شب مورد بازدید و پایش قرار می گیرد.»

لازم به ذکر است شهرستان دزفول دارای چهار شهرک صنعتی و چهار مجتمع صنعتی بوده؛ همچنین یک ناحیه صنعتی در شهر سردشت مستقر می باشد. گفتنی است در این شهرکها و مجتمع ها صنایع خرد و کلان فعال هستند که تداوم فعالیت صحیح این واحدها رونق اقتصادی در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

۲۷آبان/۹۹

گشت و پایش مشترک شبکه دامپزشکی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول

پایش منابع آبی شهرستان دزفول توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول و شبکه دامپزشکی این شهرستان مطابق سالهای گذشته جهت مقابله با بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در روزسه شنبه ۹۹/۸/۲۷ انجام گرفت.

مصطفی استاد چینی گر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت: «باتوجه به فصل مهاجرت پرندگان و در جهت جلوگیری، مقابله و چاره اندیشی در خصوص بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان و به منظور بررسی وضعیت پهنه های آبی شهرستان از حیث احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان گشت مشترکی بین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول و شبکه دامپزشکی این شهرستان در حوزه استحفاظی شهرستان دزفول و مخصوصا در حاشیه رودخانه های مهم شهرستان انجام پذیرفت.»

وی افزود: «شهرستان دزفول با توجه به اینکه محل گذر رودخانه دز بوده و دارای جنگل های نیمه گرمسیری می باشد محل زیستگاه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی است و این موضوع اهمیت پایش های مشترک و مستمر دو ارگان دامپزشکی و اداره حفاظت محیط زیست را دو چندان می نماید.»

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در ادامه گفت: «در گشت وکنترل صورت گرفته خوشبختانه هیچگونه مورد مشکوک و یا مرگ و میر پرندگان مشاهده نگردید و از مردم خواست هرگونه موضوع یا مورد مشکوکی را به شماره تلفن ۴۲۴۴۸۴۱۰ گزارش نمایند.»

گفتنی است شهرستان دزفول با وجود دریاچه ها، رودخانه ها و شیلاب های زیبا و مناسب، مأوا و زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان مهاجر مخصوصا پرندگان آبزی و کنار آبزی است.

 

 

۲۵آبان/۹۹

بازدید از روند احداث پناهگاه حیوانات بهار دز

طی بازدید رئیس و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از پناهگاه در حال احداث که برای ساماندهی سگ های بلاصاحب تعیین گردیده، برنامه زمانبندی و اقدامات صورت گرفته بررسی شد.

مصطفی استاد چینی گر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستالن دزفول ضمن گفتگو با تاج پور ( مدیر انجمن حمایت حیوانات بهار دز ) در خصوص روند اجرای پروژه و برنامه های آتی، بر حفظ ارتباط با نهادهای مسئول و ذیربط و رعایت ضوابط و مقررات تأکید ورزید.

۲۵آبان/۹۹

کشف حیوانات تاکسیدرمی شده در شهرستان دزفول

اجزای تاکسیدرمی شده سه راس بزکوهی، یک قطعه کبک و یک قطعه سهره توسط مأمورین نیروی انتظامی شهرستان دزفول کشف و تحویل یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان گردید.

مصطفی استاد چینی گر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: « در پی کشف تروفه سه رأس بزکوهی، یک قطعه کبک و یک قطعه سهره از منزل شخصی، پرونده ای در این خصوص با عنوان شکار غیر مجاز و نگهداری غیر مجاز تشکیل و به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول جهت سیر مراحل قضایی تحویل گردید.»

استاد چینی گر افزود: « هرگونه تاکسیدرمی گونه های حیات وحش وفق قوانین و مقررات نیازمند اخذ مجوز قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. تاکسیدرمی و نگهداری لاشه گونه های جانوری و پرندگان بدون اخذ مجوز ممنوع و غیر قانونی است.»

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از مردم خواست علاوه بر افزایش آگاهی های خود در خصوص مسایل زیست محیطی هرگونه انتقاد، پیشنهاد و یا گزارشات خود را به شماره ۴۲۴۴۸۴۱۰ اعلام نمایند.

گفتنی است شهرستان دزفول از مواهب متعدد طبیعی و خدادای زیادی برخوردار است که حفظ آنها بر عهده همگان است. پارک ملی دز، اثر طبیعی ملی آبشار شوی و مناطق شکارممنوع قلعه شاداب و هفت تنان بخشی از این میراث طبیعی هستند.