۲۶آبان/۰۰

شمارش حیات وحش منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب دزفول آغاز شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از انجام عملیات سرشماری حیات وحش این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، طرح سرشماری پاییزه گونه شاخص کل و بز کوهی در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب دزفول طی عملیاتی با حضور کارشناسان و محیطبانان اداره کل محیط زیست استان خوزستان و شهرستان دزفول انجام شد.
رضا قپانچی پور رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول هدف از این طرح را بررسی پویایی جمعیت، میزان زاد و ولد و ارزیابی وضعیت زیستگاه عنوان کرد و افزود، این پایش در قالب چهار تیم پنج نفره از کارشناسان و محیطبانان و در زیستگاه های مختلف منطقه صورت گرفت.وی در پایان به رشد قابل توجه جمعیت حیات وحش این منطقه اشاره کرد و تصریح نمود، مقایسه بلند مدت و کوتاه مدت جمعیت گونه های جانوری منجر به اتخاذ تدابیر اصولی در مدیریت حیات وحش خواهد شد.
گفتنیست که منطقه شکارممنوع قلعه شاداب در ۴۵ کیلومتری شمال شهرستان دزفول و زیستگاه گونه ارزشمند کل و بز کوهی می باشد که با پیگیری فراوان سازمان حفاظت محیط زیست، در یک دهه گذشته مدیریت ،حفاظت و احیای حیات وحش آن تحت پوشش این سازمان قرار گرفته است. 

۱۶آبان/۰۰

شکار غیرمجاز خط قرمز محیطبانان دزفول

حافظان طبیعت از شکار غیر مجاز در جنگلهای دزفول پیشگیری کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، با حضور به موقع و برقراری گشت و کنترل ماموران اجرایی این اداره در جنگلهای حاشیه شهرستان، موفق به دستگیری متخلفین پیش از انجام هرگونه صید و شکار غیر مجاز گشتند.
رضا قپانچی پور رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول به اشراف محیطبانان این اداره به طبیعت و زیستگاه های حساس این شهرستان اشاره کرد و عنوان داشت، هرگونه تعدی به محیط زیست برابر با قانون خط قرمز این اداره بوده و با هرگونه تخلفی در این زمینه برخورد جدی خواهد شد.
گفتنیست، طی گشت و کنترل روز گذشته محیطبانان در جنگلهای زاویه تعداددو قبضه اسلحه شکاری و تعدادی تور صیادی از شکارچیانو صیادان غیر مجاز کشف و ضبط گرد

۱۶آبان/۰۰

مدرسه کودک و محیط زیست در دزفول افتتاح شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول از افتتاح مدرسه طبیعت در باغ وحش دز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، با حضور دوستداران محیط زیست و جمعی از مسئولین شهرستان نخستین مدرسه کودک و طبیعت در باغ وحش آزاد دز افتتاح گردید.
احسانیان معاون عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول در این آیین از زحمات فراوان احمد نوروز زاده مدیریت این باغ وحش تقدیر نمود و این اقدام را گامی موثر در آموزش زیست محیطی کودکان و والدین دانست و رفع مشکلات و مرتفع نمودن موانع پیشرفت این مجموعه را ضروری دانست و از دستگاه های متولی خواستار همکاری لازم در این زمینه شد.رضا قپانچی پور رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول نیز به اهمیت این مرکز اشاره کرد و افزود؛ لازمه حفاظت از طبیعت افزایش آگاهی جامعه و سواد زیست محیطی می باشد که افتتاح این مدرسه بعنوان اولین مدرسه طبیعت در بخش خصوصی میتواند گامی موثر در این عرصه باشد.
وی ادامه داد؛ باغ وحش آزاد دز اولین باغ وحش خصوصی کشور بوده که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ و با هدف آموزش، معرفی و حفظ گونه های جانوری درخطر انقراض افتتاح گردید و در فاز تکمیلی طی روز گذشته بخش آموزش آن در قالب مدرسه طبیعت و کودک برای عموم علاقمندان خصوصا” کودکان و والدین افتتاح گردید. 

۱۶آبان/۰۰

پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دزفول


رییس اداره حفاظت محیط زیست  دزفول از پایش زیستگاه های آبی این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، با همکاری شبکه دامپزشکی شهرستان دزفول زیستگاه های متعدد آبی واقع در جنگلهای زاویه مورد پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان قرار گرفت.
رضا قپانچی پور رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در اینباره اذعان داشت، با توجه به فصل ورود پرندگان مهاجر و احتمال شیوع و انتقال بیماری واگیر دار آنفلوانزای پرندگان به انسان، در جهت کنترل به موقع و پیش از وقوع اپیدمی بیماری، مقرر گردید طی همکاری مشترک اداره حفاظت محیط زیست و شبکه دامپزشکی این شهرستان زیستگاه های پرندگان آبزی و کنار آبزی در سطح برکه ها، ابگیرها ورودخانه ها تا پایان فصل حضور این گونه ها مورد پایش قرار گیرد.
وی ضمن درخواست عدم خرید، صید و شکار پرندگان مهاجر از عموم مردم افزود؛    خواهشمند است در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک و تلفات ناشی از آنفلوانزا در طبیعت و پرندگان بومی و پرورشی مراتب به ادارات دامپزشکی و محیط زیست اطلاع رسانی گردد.