ممنوعیت آتش زدن کاه و کلش در شهرستان دزفول

 


هر گونه آتش زدن بقایای مزارع کشاورزی پس از برداشت پیگرد قانونی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول؛ رضا قپانچی پور رئیس این اداره ضمن اعلام ممنوعیت قانونی سوزاندن کاه و کلش مزارع تصریح کرد؛ متاسفانه همه ساله برخی کشاورزان طبق سنتی اشتباه پس از برداشت محصول در این فصل و خشک شدن باقیمانده گیاهان، اقدام به آتش زدن مزارع می نمایند.
ایشان خاطر نشان کردند؛ مضرات این عمل در بلندمدت کاهش عملکرد محصول به دلیل اثرات نامطلوب بر کیفیت خاک با از بین بردن مواد مغذی آن و افزایش ضریب آسیب پذیری محصول در برابر آفات، بیماری ها، سرما و گرما به دلیل کاهش مواد آلی خاک، کاهش نفوذپذیری و افزایش فرسایش خاک و در نتیجه بالا رفتن مصرف کود‌های شیمیایی را درپی خواهد داشت.
وی افزود؛ با توجه به رسالت ادارات جهاد کشاورزی، بهداشت و محیط زیست در اتخاذ تصمیم‌های پیشگیرانه جهت جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش مزارع و با اشاره به ماده ۲۰ ‘قانون هوای پاک’ این عمل را خلاف قانون دانست و افزود وفق قانون مربوطه مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد و علاوه بر این بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۲ و ۲۲ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۴۵ قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع آتش زدن بقایای گیاهی جرم محسوب می شود.
شایان ذکر است ‘قانون هوای پاک’ شامل ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره، تیر ماه ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و از سوی دولت برای اجرا ابلاغ شده است. براساس ماده ۲۰ این قانون، سوزاندن بقایای گیاهی زمین های زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌ شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.