رکورد خفاش میوه خوار در شهرستان دزفول

برای اولین بار در استان خوزستان خفاش میوه خوار در شهرستان دزفول توسط محیط بانان منطقه شکارممنوع قلعه شاداب این شهرستان، حسن بهداروندی و محمد پورحیاتی مشاهده و گزارش گردید.

مصطفی استاد چینی گر رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول ضمن اعلام این خبر گفت: « خفاش میوه خوار مشاهده شده، از نوع خفاش میوه خوار مصری با نام علمی Rousettus aegyptiacus  بزرگترین خفاش ایران می باشد و برخلاف تمام خفاش های ایران که حشره خوار هستند میوه خوار بوده و بعد از استان های سیستان بلوچستان، هرمزگان و بوشهر برای اولین بار است که در خوزستان مشاهده شده است.»

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در خصوص مشخصات این خفاش گفت: « طول سر و بدن ۱۱۸ تا ۱۱۴ میلی متر، طول ساعد۸۴ تا ۹۹ میلیمتر و طول دم ۸ تا ۱۹ میلیمتر با وزن ۱۰۰ تا ۱۷۰ گرم از مشخصات این خفاش است. همچنین این خفاش، صورتی روباه مانند، دم بسیار کوتاه دارد و رنگ بدن در پشت خاکستری تیره تا قهوه ای و در سطح شکم اندکی روشن دارد. این گونه شب فعال است و فعالیتش بصورت اجتماعی است و از میوه های رسیده و نرم، مانند کنار، انجیر، خرما و… تغذیه میکند.»

استادچینی گر اضافه کرد: « علاوه بر کل و بز کوهی که گونه مهم منطقه به شمار می آید، گونه های جانوری مهم دیگری از جمله گونه های کمیاب جغد ماهیخوار، جغد طلایی، بزمجه نستروف، عنکبوت شلاقی و… در منطقه مشاهده شده است.»

وی افزود: « مزاحمت های انسانی در محل خوابگاه و سمپاشی غارها میتواند از موارد تهدید این گونه باشد. این گونه در صورت نبود مواد غذایی مهاجرت هایی برای یافتن غذا انجام می دهد. لذا حفاظت از زیستگاه این گونه بسیار ضروری به نظر می رسد.»

لازم بذکر است منطقه شکارممنوع قلعه شاداب در شمال شهرستان دزفول و در حاشیه دریاچه و رودخانه دز واقع شده که دارای گونه های با ارزش گیاهی و جانوری و چشم اندازهای زیبا و چشم نوازی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.