دستگیری متخلفین شکار تشی در شهرستان دزفول

در پی گشت و کنترل پرسنل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در منطقه کوهستانی بخش شهیون، متخلفین شکار غیر مجاز دستگیر و از آنان یک قلاده تشی و یک قبضه اسلحه شکاری کشف و ضبط گردید.

مصطفی استاد چینی گر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت: «تشی از جمله گونه های جانوری ارزشمند بوده که متاسفانه برخی افراد جهت استفاده های غیر بهداشتی به بهانه استفاده دارویی مبادرت به شکار این گونه ها نموده؛ در حالیکه خاصیت دارویی و گوشت و سایر اجزای بدن این گونه مورد تأیید هیچ مرجع علمی قرار نگرفته است».

وی افزود: «هرگونه شکار و صید گونه های جانوری، حمل و عرضه و نگهداری آنها نیازمند اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است و هرگونه شکار و صید بدون مجوز ممنوع و غیر قانونی است و متخلف علاوه بر پرداخت خسارت وارده به طبیعت، به مراجع قضایی معرفی و تحت تعقیب کیفری قرار خواهد گرفت».

گفتنی است جریمه زیست محیطی ناشی از شکار هر قلاده تشی بر اساس مصوبه ۴۴۲ شورای عالی حفاظت محیط زیست مبلغ چهار میلیون و پانصد هزار ریال در نظر گرفته شده است.

قابل ذکراست گونه جانوری تشی، بزرگترین جونده ایران، یکی از گونه های ارزشمند زیستی است که نقش موثری در چرخه غذایی اکوسیستم دارد و گونه ای حرام گوشت بوده که جهت شکار و زنده گیری آن بجز برای اقلیت های دینی مجوزی صادر نمی گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.