رهاسازی یک قطعه جوجه تیغی در طبیعت دزفول

یک قطعه جوجه تیغی که به منزل یکی از روستاییان در دزفول وارد شده بود توسط ساکنین زنده گیری و به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول تحویل و سپس توسط یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در طبیعت رهاسازی گردید.

مصطفی استاد چینی گر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت: «تحویل انواع گونه های جانوری توسط مردم در سالهای اخیر گسترش یافته که نشان از افزایش آگاهی عمومی نسبت به طبیعت و گونه های جانوری دارد و مشاهده می گردد بسیاری از شهروندان و ساکنین مناطق و روستاها در صورت مشاهده و یافتن گونه های جانوری آنها را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول تحویل می دهند و موجب می شوند که گونه های مذکور مجدداً به طبیعت بازگردند».

قابل ذکر است جوجه تیغی ها پستاندار و از راسته حشره خواران هستند که بدنی نسبتاً گرد دارند، سطح پشتی آنها پوشیده از خارهای انبوه، بلند و تیز است. در قسمت پشت این جانور ماهیچه های مخصوصی وجود دارد که به آنها امکان می دهد تا در هنگام خطر و خواب زمستانی به شکل گلوله ای از خار درآیند و در کنترل آفات بخصوص حشرات نقش عمده ای دارند. دشمن طبیعی آنها، جغد، پرندگان شکاری، رودک، سمور و روباه اند و به عللی از جمله شبگرد بودن و استفاده از غذاهای گیاهی و مقاومت در مقابل سموم در حال حاضر خطری جدی نسل آنها را تهدید نمی کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.