برگزاری اولین نشست تشکیل کارگروه حفاظت لاک¬پشت فراتی در دزفول

اولین نشست تشکیل کارگروه حفاظت گونه در خطر انقراض لاک­پشت فراتی در روز سه­شنبه ۱۵ دی ماه در محل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول با حضور رئیس این اداره، کارشناسان محیط زیست، نمایندگان تشکل­های مردمی، کارشناسان مؤسسه خزنده­شناسان پارس و نماینده جامعه صیادان بومی دزفول برگزار گردید.

فرهاد قلی­نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این نشست گفت:« لاک­پشت فراتی گونه­ای در خطر انقراض جهانی بوده که استان خوزستان به ویژه منطقه شمال خوزستان، زیستگاه این گونه در کشور است؛ لذا ضرورت دارد در راستای حفاظت از این گونه تلاش­های جدی وفق برنامه­ریزی­های اصولی انجام پذیرد و تشکیل کارگروه حفاظت لاک­پشت فراتی پیشنهادی مهم و مفید در راستای برنامه­ریزی حفاظت از گونه مذکور با هدف هماهنگی­های لازم و هدفمند است که پس از تصویب این کارگروه مبادرت به تدوین برنامه حفاظت گونه لاک­پشت فراتی خواهد نمود».

همچنین خانم دکتر هانیه غفاری از مؤسسه خزنده­شناسان پارس ضمن ارائه اساسنامه پیشنهادی کارگروه حفاظت لاک­پشت فراتی گفت: « کارگروه حفاظت لاک­پشت فراتی با هدف حفاظت از این گونه مهم و در خطر انقراض با عضویت و حضور ادارات و ارگان­های مردم­نهاد و نمایندگان تشکل­های مردمی در جهت حفاظت از گونه و زیستگاه­های آن تشکیل می­گردد».

در این نشست نمایندگان تشکل­های مردمی آوان سبز، انجمن کوهنوردان دزفول، جامعه صیادان و انجمن دوستداران طبیعت دز، به بیان دیدگاه­های خود پیرامون حفاظت از گونه لاک­پشت فراتی پرداختند.

شایان ذکر است که گونه لاک­پشت فراتی از جمله لاک­پشت­های لاک نرم ایران بوده که زیستگاه آن در کشور در استان خوزستان است و به دلیل عوامل مختلف به ویژه تخریب زیستگاه و روش­های صید غیرمجاز در فهرست گونه­های در خطر انقراض قرار گرفته است.

۱