نخستین کارگاه آموزشی و مشارکتی حفاظت از سمندر کوهستانی لرستان (Neurergus kaiseri)

 

به مناسبت روز زمین پاک متخصصین موسسه خزنده شناسان پارس، با همکاری مهندس قلی نژاد رئیس اداره محیط زیست دزفول و مهندس فتحی رئیس اداره محیط زیست اندیمشک که بخش نظارت بر مناطق پراکنش این گونه را برعهده دارند به همراه محیط بانان این مناطق و حضور مسئولین راه­آهن جمهوری اسلامی و شرکت چشمگیر مسئولین و پرسنل نیروی انتظامی مستقر در ایستگاه­های راه آهن اندیمشک، تله­زنگ و مازو برای نخستین بار در اداره آموزش پرسنل راه آهن استان لرستان در شهرستان اندیمشک در روز شنبه 3 اردیبهشت ماه برگزار گردید.

محور اصلی این کارگاه آموزشی آشنایی پرسنل راه­آهن و نیروی انتظامی با شرایط زیستی سمندر کوستانی لرستان (Neurergus kaiseri) و نحوه برخورد با متخلفین و برداشت کنندگان از این گونه ارزشمند و منحصر به فرد بود و نهایتاً نحوه تعامل با محیط بانان مناطق ذکر شده مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در قسمت مشارکتی این کارگاه در مورد مناطق گردش­گری این حوزه مانند آبشار شوی و چشمه­های این مناطق در فصول پر بازدید مانند نوروز بحث و تبادل نظر گردید تا با کمک همیاران محیط­بان از جمله عشایر منطقه و انجمن های کوه نوردی شهرهای دزفول و اندیمشک در جهت اطلاع رسانی و جلوگیری از تخریب زیستگاه، بهره­برداری غیر مجاز و حتی برداشت به صورت تفننی توسط گردشگران  اقدام گردد.

در ابتدا مهندس فرهاد قلی­نژاد رئیس اداره محیط زیست دزفول به منظور روشن شدن وضعیت حفاظتی این گونه صحبت نمود و در ادامه متخصصین موسسه خزنده شناسان پارس ابتدا اطلاعاتی جامع در مورد دوزیستان و خزندگان و شرایط زیستی سمندر کوهستانی لرستان را برای شرکت کنندگان ارائه نموده و در ادامه در زمینه نحوه مشارکت گروه های شرکت کننده و نحوه تعامل و ایجاد ارتباط مستمر بین چهار گروه بحث و تبادل نظر گردید مظفری ،صفایی و کمالی کارشناسان موسسه خزنده شناسان پارس افزودند امید است با ادامه این روند تا یک سال آینده شاهد استقبال مردم محلی ،گردشگران  و طبیعت دوستان برای حفاظت هرچه بیشتر از این گونه­ی در معرض خطر انقراض باشیم.

سمندر کوهستانی لرستان در فهرست سرخIUCN  جزء گونه­های در معرض خطر انقراض (CR)  است. لازم به ذکر است بهره برداری غیر مجاز از این گونه و تجارت آن به عنوان حیوان خانگی در داخل و خارج از کشور باعث بحرانی­تر شدن وضعیت این گونه گردیده است. پراکنش این گونه درجهان تنها محدود به بخش­هایی از زاگرس که به شمال استان خوزستان و جنوب استان لرستان می­شود که اصلی ترین مسیر دسترسی به این مناطق برای صیادان و گردشگران از طریق ایستگاه­های راه آهن اندیمشک، تله زنگ و مازو است.

 

1 دیدگاه برای “نخستین کارگاه آموزشی و مشارکتی حفاظت از سمندر کوهستانی لرستان (Neurergus kaiseri)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.