728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

پاکسازی جنگل دز توسط انجمن حامیان طبیعت دز در میانرود دزفول

در روز جمعه ۲۱ شهریور ماه انجمن حامیان طبیعت دز در هفته پاکسازی عمومی شهر و روستا مبادرت به پاکسازی جنگل پارک ملی دز در حوالی شهر میانرود دزفول نمودند. در این پاکسازی اعضای انجمن طبیعت دز ضمن پاکسازی بر اهمیت حفاظت محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن بویژه حفاظت از جنگل ها تأکید نمودند.

شایان ذکر است هفته پاکسازی عمومی شهر و روستا در شهرستان دزفول وفق مصوبات کارگروه مدیریت پسماند به مدت یک هفته در استقبال از مهرماه آغاز گردیده است.

برگزاری نشست حفاظت و گردشگری آبشار شوی با حضور فرماندار ویژه دزفول

سومین نشست حفاظت و گردشگری آبشار شوی دزفول با حضور آقای مهندس آصفی معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول و رؤسای ادارات مرتبط در محل اداره حفاظت محیط زیست دزفول برگزار گردید. در ابتدای این نشست فرهاد قلی نزاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت (( آبشار شوی یکی از زیباترین منظرگاهها و پدیده های طبیعی کشور و از گزینه های ثبت به عنوان اثر طبیعی ملی ایران است و حفاظت از این اثر ارزشمند با مدیریت گردشگری و توسعه پایدار گردشگری بسیار ضروری است )) و در این نشست آقای مهندس آصفی فرماندار ویژه دزفول نیز گفت (( آبشار شوی اثری بی نظیر است که همه دستگاههای اجرایی و بویژه ادارات مرتبط باید برای حفاظت و رونق گردشگری آن تلاش و همکاری نمایند.)) در ادامه این نشست رؤسا و نمایندگان ادارات مخابرات، راه و شهرسازی، امور عشایر، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بیان دیدگاههای خود پرداختند و پس از بحث و گفتگو موارد زیر مصوب گردید:

۱-    اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سریعاً نسبت به جانمایی پارکینگ و آماده سازی آن اقدام نمایند.

۲-    اداره راه و شهرسازی همکاری لازم را در خصوص تأمین وسایل و ادوات جهت آماده سازی پارکینگ با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ظرف ۱۵ روز مبذول نمایند.

۳-    اداره حفاظت محیط زیست دزفول با همکاری فرمانداری دزفول جهت احداث دو چشمه سرویس بهداشتی پیگیری لازم را ظرف یکماه بعمل آورد.

۴-    کلاس آموزشی و توجیهی متولیان تورهای گردشگری دزفول پیرامون رعایت مسائل حفاظتی آبشار شوی توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ظرف یک هفته برگزار گردد.

۵-    برنامه مدیریت پسماندها توسط اداره حفاظت محیط زیست دزفول از ابتدای مهرماه اجرایی گردد.

۶-    منازل روستایی و عشایری روستای سرتنگ توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تعیین نرخنامه و توجیه مالکین تا پایان شهریور ماه آماده پذیرش و اسکان گردشگران شود.

 

دستگیری دو گروه متخلف در حین شروع به شکار در دزفول

در پی گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست دزفول دو گروه متخلف شکار غیر مجاز پرندگان وحشی در حین شروع به شکار در شکارگاه های آزاد ، باغات مرکبات دستگیر و از شکار پرندگان جلوگیری گردید. فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت :« در گشت و کنترل شکارگاه های آزاد با متوقف نمودن یک خودرو و ضبط سلاح شکاری و و همچنین دستگیری یک نفر در حین شروع به شکار در باغات مرکبات از شکار غیر مجاز پرندگان وحشی جلوگیری گردید».

شایان ذکر است شهرستان دزفول بدلیل دارابودن باغات و مزارع کشاورزی ، رودخانه ها ، جنگل ها و چشمه سارها و مناطق کوهستانی دارای غنا و تنوع زیستی ارزشمند و زیستگاه انواع گونه های جانوری بویژه انواع پرندگان وحشی است.

 

 

 

آغاز هفته پاکسازی عمومی شهر و روستا در دزفول

هفته پاکسازی عمومی شهر و روستا با هدف پاکیزگی فضاهای عمومی  ورودی های شهرستان دزفول در استقبال از ماه مهر از روز شنبه ۲۲ شهریور ماه به مدت یک هفته آغاز می گردد.

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت :« هفته پاکسازی شهر و روستا با بسیج عمومی همه ادارات و شهروندان در راستای استقبال از ماه مهر از روز شنبه ۲۲ شهریور ماه  در شهرستان دزفول به مدت یک هفته آغاز گردید و ستاد پاکسازی و پاکیزگی شهر و روستا از مصوبات کارگروه مدیریت پسماندهاست که در این ستاد شهرداران شهرهای دزفول به پاکسازی عمومی شهر و دهیاران به پاکیزگی روستاها می پردازندو در این پاکسازی به نظافت عمومی شهر و روستا پرداخته می شود».

شایان ذکر است طبق مصوبات کارگروه مدیریت پسماندها در دزفول ، پاکسازی عمومی شهر و روستا در پایان شهریورماه در استقبال از مهرماه و در پایان اسفندماه در استقبال از نوروز با هدف فرهنگ سازی و آموزش شهروندان پیرامون جلوگیری از تخلیه زباله ها صورت می گیرد.

دستگیری دو نفر شکارچی پرندگان وحشی در دزفول

در پی گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول به یک دستگاه نیسان در شکارگاههای آزاد منطقه سبیلی دزفول در حین شکار برخورد که از آنان سه قطعه لانه پرنده کبوتر وحشی کشف و با دستگیری دو نفر از ادامه شکار آنان جلوگیری بعمل آمده و یک قبضه اسلحه شکاری از آنان کشف و ضبط گردید و پرونده شکار غیر مجاز آنان به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول ارسال گردید .

 

تخریب کوخه های شکار غیر مجاز پرندگان وحشی در دزفول

در گشت و کنترل ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول ، کوخه های شکار غیر مجاز پرندگان وحشی در شکارگاههای زاویه ها شناسایی و تخریب گردیدند . کوخه های مذکور با شاخ و برگ درختان در شکارگاهها جهت شکار پرندگان وحشی و انواع کبوترسانان ایجاد که شکارچیان در آنها به استتار پرداخته و سپس با استفاده از اسلحه بادی بدون صدا پرندگان فراوانی را شکار می نمایند .

صفحات قدیمی تر«