728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

آغاز مرحله دوم طرح آموزشی محیط یار در دزفول

مرحله دوم طرح آموزشی محیط یار در شهرستان دزفول در هفته هوای پاک آغاز گردید.

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در آیین آغاز مرحله دوم طرح مذکور در دبستان رودکی گفت : (( طرح محیط یار در راستای آموزش دانش آموزان پیرامون مفاهیم محیط زیست بوده که مرحله اول آن در سال ۱۳۹۲ بسیار موفق و اداره حفاظت محیط زیست دزفول مصمم به ادامه طرح در سایر مدارس شهرستان دزفول می باشد . )) همچنین در این آیین بر اهمیت هوای پاک تأکید گردید.

شایان ذکر است طرح آموزشی محیط یار از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول با همکاری انجمن آوان سبز و اداره آموزش و پرورش شهرستان دزفول در سطح مدارس شهرستان دزفول اجرا وتاکنون ۳۰۰۰ نفر دانش آموز، آموزش و ۲۵۰ نفر محیط یار انتخاب گردیده است .

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در دزفول به مناسبت هفته هوای پاک

در روز سه شنبه ۳۰ دی ماه ، همایش پیاده روی خانوادگی در بلوار پیام آوران دزفول بمناسبت هفته هوای پاک از سوی اداره ورزش و جوانان شهرستان دزفول با همکاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول برگزار گردید.

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این آئین گفت :« برخورداری از هوای پاک حق همه شهروندان است و داشتن هوای پاک نیازمند مشارکت عمومی و همراهی همه شهروندان است و باید همه با هم تلاش کنیم با توسعه درختکاری و فضای سبز دزفول را به عنوان شهر سبز کشور معرفی کنیم ».

شایان ذکر است در این همایش پیاده روی تعداد زیادی از خانواده های دزفولی حضور داشتند .

آبشار شوی اثر طبیعی ملی شد…

آبشار شوی در شمال شهرستان دزفول پس از پیگیری های فراوان در شورای عالی محیط زیست کشور ، به عنوان اثر طبیعی ملی در مورخه ۲۹ دیماه روز هوای پاک به ریاست آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور مصوب گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت : (( آبشار شوی دزفول در رشته کوه زاگرس یکی از مناظر بدیع و مشخص و طبیعی ایران و زیستگاه گونه در حال انقراض سمندر امپراطور است . که پیگیری ثبت اثر از سال ۱۳۸۶ با هدف حفظ و حفاظت بیشتر از این اثر ارزشمند آغاز و پس از پیگیری فراوان مصوب شورایعالی محیط زیست کشور گردید .))

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول ضمن تبریک ثبت اثر در این خصوص گفت : (( ثبت آبشار شوی دزفول حاصل تلاش همه مسؤلان شهرستان و استان بوده و آبشار شوی اولین اثر استان خوزستان در فهرست آثار طبیعی ملی کشور است .

شایان ذکر است آبشار شوی در مسیر شهیون دزفول واقع که با ثبت آن به عنوان اثر طبیعی ، ملی اقدامات حفاظتی در آن آغاز خواهد شد .

پاکسازی پارک لادن دزفول به مناسبت هفته هوای پاک

به مناسبت هفته هوای پاک برنامه پاکسازی از سوی دو انجمن غیر دولتی محیط زیستی دزفول ( انجمن آوان سبز و انجمن کوهنوردان دزفول ) برگزار گردید . در ابتدای مراسم آقای مجدی نسب از اعضای انجمن آوان سبز دزفول ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان راهکارهای ساده ی جمع آوری زباله را تشریح کرده و سپس شرکت کنندگان با دریافت کیسه زباله و دستکش به پاکسازی پارک پرداختند .

در این مراسم که محیط یاران دبستان معلم  نیز حضور داشتند ضمن پاکسازی محیط توسط این دانش آموزان در پایان مراسم از سوی انجمن آوان سبز دزفول کتابهایی به رسم یاد بود به این محیط یاران اهداء گردید و از حضور مهندس قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این مراسم تشکر و قدر دانی گردید .

برگزاری جلسه کارگروه مدیریت پسماند

جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان در روز سه شنبه ۱۶/۱۰/۹۳ در محل فرمانداری محترم ویژه شهرستان دزفول با حضور جناب آقای مهندس علیپور معاون محترم فرماندار و سایر مدعوین با دستور کار ذیل برگزار گردید .

۱-    بررسی وضعیت پسماندهای دامی

۲-    بررسی وضعیت بازیافت لاستیک های فرسوده

۳-    بررسی مصوبات جلسه پیشین

در ابتدای جلسه آقای مهندس علیپور به خوشامد گویی و تبریک هفته وحدت به حاضران پرداختند سپس آقای قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در خصوص وضعیت مدیریت پسماند در شهرستان و سابقه اقدامات بعمل آمده گزارش مختصری ارائه نمودند.

در ادامه جلسه  با توجه به وضعیت خاص پسماندهای دامی و حضور دام در روستاها و شهرهای اقماری ، مباحث فراوانی مابین بخشداران شهرداران و نماینده جهاد کشاورزی مطرح شد و کلیه اعضاء، ضمن بیان مشکلات و کمبودها نقطه نظرات خود را اعلام نمودند. با توجه به اهمیت موضوع  اکثر وقت جلسه صرف پرداختن به این موضوع گردید .

سپس  راجع به وضعیت مدیریت پسماندهای نظامی و مشکلات ناشی از دفع پسماندهای عفونی شهرستان نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت. با توجه به ضیق وقت مبحث بازیافت لاستیک های فرسوده و مصوبات جلسه قبل بررسی نگردید .

 

سومین نشست کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز

در سومین نشست کاگروه حفاظت کیفی رودخانه دز که در دیماه سالجاری در محل فرمانداری برگزار گردید در ابتدای این نشست آقای فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان گفت :کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز در جهت حفاظت از اکوسیستم آبی رودخانه دز و پیشگیری از تخریب و آلودگی رودخانه تشکیل گردیده است و انتظار می رود  ادارات مرتبط حضور فعال در نشست با ارائه راهکار ها در جهت اجرای مصوبات اهتمام ورزند ، وی همچنین از تخلیه فاضلاب شهر چم گلک ، کوپیته و ارگانهای نظامی چون تیپ ۲۹۲ زرهی به رودخانه دز ابراز نگرانی کرده و آن را یکی از مهمترین دلایل افزایش آلودگی رودخانه و رشد نیزار در حاشیه رودخانه دانست .

در ادامه آقای مهندس آصفی فرماندار محترم ویژه شهرستان دزفول گفت : شناور بودن مواد زاید پلاستیکی در رودخانه دز و آلودگی ایجاد شده ناشی از پسماند غذایی در مناطق مختلف ساحل این رودخانه گواه این است که اقدامات انجام شده موثر نبوده و باید فرهنگ حفاظت از محیط زیست در جامعه ارتقا یابد.

عبدالحسین پوررکنی معاونت عمرانی فرمانداری نیز در خصوص تخلیه فاضلاب به رودخانه دز گفت : در نشستی که در خصوص حل مشکل فاضلاب زیباشهر با معاون وزیر نیرو برگزار شد مقرر شد سال آینده تصفیه خانه فاضلاب در زیباشهر راه اندازی و این مشکل رفع شود.

مدیر امور آب منطقه شمالغرب در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز حاشیه رودخانه دز گفت : که اقدام به تخریب ۱۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز و جلوگیری از توسعه سازه ها در حاشیه رودخانه نموده است و نیز در صورت مشاهده هرگونه تخلف و ساخت و ساز غیرمجاز با متخلفین برخورد می گردد.

 

 

صفحات قدیمی تر«