728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم محیط زیست شهرستان دزفول

کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم محیط زیست از سوی انجمن کوهنوردان دزفول و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست دزفول برگزار گردید . در این کارگاه آموزشی که جمعی از اعضای انجمن کوهنوردان دزفول حضور داشتند مفاهیم محیط زیست توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست دزفول ارائه گردید و در این کارگاه آموزشی فرهاد قلی نژاد رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت : ((حفاظت از محیط زیست نیازمند مشارکت مردمی به ویژه همراهی و همکاری های انجمن های مردمی دوستدار محیط زیست است و مهمترین رسالت انجمن های محیط زیست آموزش و اطلاع رسانی پیرامون محیط زیست است .))

همچنین در این کارگاه آموزشی اعضای انجمن کوهنوردان و همیاران محیط زیست به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون حفاظت از محیط زیست پرداختند .

 

دستگیری ۴ نفر شکارچی غیرمجاز تشی در دزفول

در گشت و کنترل شکارگاههای آزاد حوزه زاگرس ، در ساعت ۲ بامداد با همکاری ساکنین بومی منطقه لنگرکوه و همیاران محیط زیست ۴ نفر شکارچی غیر مجاز دستگیر و از آنان یک قلاده تشی کشف و از ادامه شکار آنان جلوگیری بعمل آمده و یک قبضه اسلحه شکاری کشف و متخلفین جهت پیگیری حقوقی به مراجع قضایی معرفی شدند .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : << شکار غیر مجاز گونه جانور تشی توسط شکارچیان غیر مجاز جهت استفاده های غیر واقعی و غیر اثبات شده نظیر استفاده های دارویی در حال افزایش بوده ، بنابراین در راستای جلوگیری از کاهش نسل این جانوران سودمند از هرگونه شکار غیر مجاز آن جلوگیری بعمل می آید و تاکنون هیچگونه فواید دارویی گوشت این جانوران به تایید مراجع علمی نرسیده است . >>

شایان ذکر است گونه جانور تشی از راسته جوندگان بوده و بزرگترین جونده ایران است که در زیستگاههای جنگلی ، کوهستانی ،  استپی و بیابانی زندگی می کنند .

 

دستگیری دونفرصیادغیرمجازوکشف۷ قطعه تیهو در دزفول

مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول درگشت وکنترل مناطق و شکارگاههای آزاد دو نفر شکارچی غیرمجاز را دستگیر و از آنان ۷ قطعه پرنده تیهوکشف گردید ، صیادان غیرمجاز مذکور با استفاده از تور پرنده گیری مبادرت به زنده گیری و صید پرندگان مذکور نموده اند ، پرونده متخلفین مذکورجهت پیگیری حقوقی و مطالبه خسارت وارده به طبیعت به مراجع قضایی ارسال گردیده است ، فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول دراین خصوص گفت : (( پرنده تیهو از جمله پرندگان مهم زیستگاههای زاگرس درشمال خوزستان بویژه مناطق شکارممنوع قلعه شاداب و هفت تنان درشمال دزفول است که در راستای حفاظت از نسل این پرنده از هرگونه شکار ، زنده گیری ، عرضه و فروش پرنده مذکور بدون اخذ مجوزهای قانونی شکار وصید جلوگیری بعمل آمده و با متخلفین برخورد قانونی میگردد .)) شایان ذکراست پرنده تیهو از تیره ماکیانسانان بوده که در مناطق تپه ماهوری و صخره های کم ارتفاع و مناطق باز با شیب های شکسته بسر برده و در ایران بومی وکنترل شکار این پرنده و برداشت آن خصوصاً حفاظت از آشیانه و تخمها اهمیت دارد.

دومین نشست حفاظت و گردشگری آبشار شوی دزفول

دومین نشست حفاظت و گردشگری آبشار شوی دزفول در مورخه ۳/۴/۹۳ در محل فرمانداری ویژه شهرستان دزفول با حضور آقای مهندس آصفی فرماندار ویژه شهرستان دزفول و رؤسای ادارات مرتبط برگزار گردید در این نشست آقای مهندس آصفی فرماندار ویژه شهرستان دزفول با اشاره به اهمیت و زیبایی آبشار شوی بر ضرورت ساماندهی وضعیت گردشگری محدوده مذکور و ارائه خدمات به گردشگران و جوامع محلی آن تأکید نمودند و در ادامه آقای فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول نیز با اشاره به اهمیت آبشار شوی در این خصوص گفت : « آبشار شوی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور است که سالانه تعداد فراوانی از گردشگران از سراسر کشور از این آبشار دیدن می کنند .» بنابراین در راستای رونق گردشگری پایدار و پیشگیری از آلودگی محیط زیست و حفاظت جدی از محیط زیست منطقه اجرای طرح ساماندهی و مدیریت در محدوده آبشار شوی و راهنمای گردشگری ضروری است. در ادامه رؤسا و نمایندگان ادارات مرتبط بویژه میراث فرهنگی و گردشگری به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون برنامه پیشنهادی حفاظت و گردشگری آبشار شوی پرداختند که در پایان موارد زیر مصوب گردید:

۱-      برنامه پیشنهادی تعریف شده حفاظت و گردشگری از سوی اداره محیط زیست به کلیه ادارات مرتبط و همچنین تشکل های مردمی محیط زیستی جهت اظهار نظر و اخذ پیشنهادات ارسال گردد.

۲-      برنامه مدیریت پسماندها با شرح وظایف دستگاهها و ارگانها و نقش جوامع محلی از سوی اداره محیط زیست تدوین و برنامه اجرایی مدیریت پسماند از شهریورماه ۹۳ در منطقه آغاز گردد.

۳-      برنامه مدون اسکان گردشگران در روستاهای گردشگری سرتنگ و شوی از سوی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی تدوین و پایان مرداد ماه ۹۳ هماهنگی های لازم جهت اسکان گردشگران بعمل آید.

۴-      پارکینگ وسایل نقلیه و خودروها از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری با هماهنگی نیروی انتظامی و مشارکت جوامع محلی جانمایی و تا پایان شهریورماه ۹۳ فعال گردد.

۵-      در جهت تأمین آب شرب گردشگران اقدامات لازم از سوی اداره امور عشایر با همکاری اداره آبفای روستایی تا پایان مرداد ماه ۹۳ بعمل آید.

۶-      در جهت احداث سرویس های بهداشتی براورد هزینه از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری و اداره محیط زیست با بازدید میدانی تا پایان تیرماه ۹۲ انجام پذیرد.

۷-      اداره مخابرات جهت برقراری امکانات ارتباطی پیگیری لازم را مبذول و نتیجه را تاپایان تیرماه ۹۳ اعلام نماید.

۸-      کلاس آموزشی تورهای گردشگری تا پایان شهریور ماه ۹۳ یاز سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری و محیط زیست برگزار گردد.

مداوا و رها سازی یک بهله عقاب در طبیعت دزفول

در هنگام کوهنوردی گروه کوهنوردان در کول خرسان منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب دزفول ، یک بهله عقاب آسیب دیده و بیمار مشاهده ،که پرنده مذکور توسط گروه کوهنوردی به دزفول منتقل و به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول تحویل که پس از مداوای لازم و نگهداری توسط محیط بانان ، در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب آزاد سازی گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت : « پرنده عقاب از جمله پرندگان ارزشمند و شکاری بوده که در فهرست گونه های حمایت شده قرار دارد و پرنده مذکور ظاهراً بدلیل برخورد با یک مانع و یا سیم برق دچار آسیب دیدگی و بیماری گردیده بود که تحت مداوا و سپس رها سازی گردید .»

شایان ذکر است پرندگان شکاری ، پرندگانی با جثه باشکوه بوده که نقش مهمی را در چرخه طبیعی گونه ها و بویژه در کنترل جوندگان دارند و در فهرست گونه های حمایت شده جانوری ایران قرار دارند .

انتقال یک کارگاه آلاینده و مزاح به خارج از منطقه مسکونی دزفول

در پی گزارش و شکایت مردمی از یک کارگاه تولید ورمی کمپوست در یک منطقه مسکونی در شهر دزفول با پیگیری قضایی و اعمال مهلت قانونی به کارگاه مذکور ، به خارج از محدوده مسکونی شهر دزفول انتقال یافت .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : « انتقال کارگاه مذکور که در محل غیر استاندارد مستقر گردیده بود ، در جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست در منطقه مسکونی با توجه به مصوبات کارگروه ساماندهی مشاغل و صنایع آلاینده صورت گرفته است و سایر کارگاه و واحدهای آلاینده نیز شناسایی و کارگاههای دارای آلودگی محیط زیست با ارائه راهکارها به خارج از محدوده قانونی و مسکونی شهر دزفول انتقال خواهند یافت . »

شایان ذکر است کارگروه صنایع و مشاغل مزاحم شهری در دزفول در سال ۹۲ تشکیل گردیده است .

صفحات قدیمی تر«