728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

برگزاری اولین سمینار آشنایی با حیات وحش در دزفول

اولین سمینار آشنایی شهروندان با حیات وحش از سوی انجمن آوان سبز دزفول با همکاری اداره حفاظت      محیط زیست دزفول ، مؤسسه خزنده شناسان پارس و اداره آموزش و پرورش شهرستان دزفول در روز پنج شنبه مورخ ۲۷ آذرماه در سالن اجتماعات دبیرستان کوثر دزفول با موضوع گونه در خطر انقراض لاک پشت فراتی و سمندر امپراطور با سخنرانی آقای مهندس باربد صفایی و خانم دکتر هانیه غفاری از مؤسسه خزنده شناسان پارس برگزار گردید ، در این سمینار یک روزه ، شهروندان علاقمند به حیات وحش با گونه های در حال انقراض لاک پشت فراتی و سمندر امپراطور آشنا گردیدند ، شایان ذکر است انجمن آوان سبز دزفول در نظر دارد با همکاری اداره حفاظت محیط زیست دزفول سمینارهای دوره ای را جهت آشنایی شهروندان با حیات وحش کشور در دزفول برگزار نماید .

 

دستگیری متخلف زنده گیری سهره طلایی و کشف ۳۰ قطعه سهره طلایی در دزفول

در پی گشت و کنترل ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در بازار شهر دزفول یک نفر متخلف در حین عرضه و فروش سهره طلایی دستگیر و ۳۰ قطعه پرنده سهره طلایی کشف و در طبیعت رها سازی گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول دراین خصوص گفت : (( سهره طلایی از جمله پرندگان زیبا و آوازه خوان است که زنده گیری آن موجب کاهش جمعیت این گونه و خروج آن از چرخه طبیعت میگردد . بنابراین هرگونه صید و زنده گیری گونه بدون اخذ پروانه و مجوز از این اداره ممنوع و غیر قانونی است . ))

شایان ذکر است شهرستان دزفول در شمال خوزستان بدلیل برخورداری از زیستگاههای متنوع از غنا و تنوع زیستی کم نظیری برخوردار است .

برگزاری سخنرانی علمی با موضوع لاک پشت فراتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول

به مناسبت هفته پژوهش سخنرانی علمی با موضوع آشنایی با گونه در خطر انقراض لاک پشت فراتی با همکاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول توسط خانم دکتر غفاری برگزار گردید . در ابتدای این سخنرانی علمی آقای دکتر براتی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول به همکاری دانشگاه و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در معرفی محیط زیست و مسائل علمی آن اشاره و آمادگی دانشگاه را در زمینه تحقیقات پژوهشی اعلام نمودند و همچنین آقای فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با گرامیداشت هفته پژوهش گفت : (( دلیل بسیاری از بحرانهای محیط زیستی کشور فقدان پژوهش های لازم و با بی توجهی به دستاوردهای پژوهشی است و محیط زیست نیازمند پژوهش های علمی بیشتر است .)) در ادامه خانم دکتر غفاری عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان و از مؤسسه خزنده شناسان پارس سخنرانی علمی خود را پیرامون گونه در خطر انقراض لاک پشت فراتی ارائه و به پرسشهای شرکت کنندگان و محیط بانان پاسخ های لازم را ارائه نمودند ، در این سخنرانی علمی اساتید دانشگاه ، دانشجویان ، انجمنهای غیر دولتی محیط زیست ، کارشناسان و محیط بانان ادارات حفاظت محیط زیست شمال خوزستان شرکت داشتند .

 

 

 

 

 

 

دستگیری ۴ نفر شکارچی تشی در دزفول

در پی ورود ۴ نفر شکارچی غیر مجاز به منطقه کوهستانی شهیون ماموران نیروی انتظامی پاسگاه انتظامی شهیون شکارچیان مذکور را دستگیر و از آنان ۴ قلاده تشی کشف و دو قبضه اسلحه شکاری از آنان توقیف گردید و با شکوائیه اداره حفاظت محیط زیست دزفول پرونده به دادگستری ارسال گردیده است .

 

دستگیری ۲ نفر صیاد غیر مجاز سهره طلایی در دزفول

در گشت و کنترل ماموران یگان حفاظت محیط زیست دزفول ۲ نفر صیاد غیر مجاز زنده گیری سهره طلایی دستگیر و از آنان ۴ قطعه پرنده سهره طلایی کشف و ادوات زنده گیری توقیف گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : (( سهره طلایی از جمله پرندگان آواز خوان است که عده ای بدون مجوز قانونی مبادرت به زنده گیری این پرندگان زیبا نموده که زنده گیری آنان بدون مجوز موجب خروج گونه از زیستگاههای طبیعی آن وکاهش جمعیت میگردد . ))

شایان ذکر است هرگونه شکار ، صید و زنده گیری گونه های جانوری بدون کسب مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع و غیر قانونی است .

 

برگزاری آیین درختکاری در منطقه قلعه شاداب دزفول

اولین آیین درختکاری در مناطق تحت حفاظت دزفول با حضور محیط بانان و پرسنل اداره دزفول در منطقه  شکار ممنوع قلعه شاداب برگزار گردید . در این آیین محیط بانان و کارشناسان به کشت نهال در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب و پاسگاه محیط بانی قلعه شاداب پرداختند .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت : (( با توجه به اهمیت گسترش فضای سبز و کاشت درخت ، در سال جاری برنامه های کاشت نهال در سطح مناطق تحت حفاظت شهرستان دزفول و روستاهای شهرستان با کاشت نهال در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب آغاز گردیده است و تلاش خواهد شد با مشارکت بخش صنعت در تامین نهال و همکاری و مشارکت جوامع محلی و و علاقه مندان تعداد فراوانی نهال در حوزه شهرستان دزفول و مناطق تحت حفاظت کشت گردد . ))

شایان ذکر است شهرستان دزفول با دارا بودن تنوع آب و هوایی دارای زیستگاههای غنی و از تنوع زیستی کم نظیری برخوردار است .

صفحات قدیمی تر«