728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

کارگروه مدیریت پسماند شهرستان دزفول برگزار گردید.

اولین جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان دزفول در روز دوشنبه ۲۷/۵/۹۳ ساعت ۱۲ با حضور ادارات  ذیربط در محل فرمانداری ویژه شهرستان دزفول با دستور کار ذیل برگزار گردید.

۱-      بررسی مصوبات کارگرو های تخصصی پیشین

۲-      وضعیت محل دفن زباله های شهری دزفول ( ماهوربرنجی )

۳-      سایت دفع نخاله های ساختمانی

در ابتدا جناب آقای مهندس علیپور معاون محترم فرماندار ضمن خوشامد گویی به حاضران و قدردانی از برگزاری مستمر جلسات کارگروه و لزوم اجرای صحیح قانون جهت دستیابی به محیطی پاک و عاری از آلودگی از کلیه حاضران درخواست نمود که با عزم جدی و همتی بلند نسبت به حل مشکلات و معضلات موجود اقدام نمایند.

در ادامه آقای قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول ضمن خوشامد گویی و تشکر از حاضران گزارش مصوری از مصوبات دو کارگروه تخصصی پیشین ( ۵ خرداد و ۱۵ مرداد ) و دستور کار جلسه فعلی ارائه و با توجه به مسائل و مشکلات و آلودگی های منطقه ماهوربرنجی و ضوابط ابلاغی مجوز زیست محیطی محل دفن زباله ها و نیز دفع غیر اصولی نخاله های ساختمانی بدلیل عدم تعیین سایت دفع نخاله شهرستان  و مشکلات ناشی از آن بویژه در کوی آزادگان ارائه نمود. و در پاسخ آقای ابوالحلاج در خصوص وضعیت محل دفن ماهوربرنجی و اقدامات انجام شده و پروژه های در دست انجام بمنظور مدیریت بهینه پسماند شهری توضیحات لازمه را  ارائه و خبر افتتاح فاز اول کارخانه بازیافت زباله و کمپوست در ماه آینده را اعلام نمودند.

سپس حاضران به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و موارد ذیل به عنوان مصوبات جلسه مورد تائید قرار گرفت.

۱-       با تأکید آقای علیپور معاونت محترم فرماندار مقرر شد تا کلیه حاضران پیشنهادات و نظرات کارشناسی خود را جهت رفع مشکلات مورد بحث در جلسه به اداره حفاظت محیط زیست دزفول اعلام نمایند.

۲-      با توجه به مشکل کم آبی منطقه ماهوربرنجی و عدم امکان حفر چاه و لزوم تأمین آب جهت کارخانه بازیافت زباله  و کمپوست و توسعه فضای سبز محل دفن مقرر شد تا شهرداری دزفول با هماهنگی مدیریت امور آب منطقه شمالغرب و مدیریت شرکت شهرک های صنعتی  از یکی از چاههای آب بلااستفاده شهرک صنعتی شماره یک استفاده نماید. پیگیری این بند بر عهده شهرداری دزفول می باشد.

۳-      شهرداری دزفول نسبت به انجام تعهدات خود پیرامون محل دفن زباله دزفول در ماهوربرنجی بویژه محصورسازی و کنترل شیرابه اقدام و گزارش اقدامات را ظرف یک ماه به اداره محیط زیست اعلام نماید.

۴-      با توجه به مشکلات ناشی ار دفع غیر اصولی نخاله های ساختمانی مقرر شد شهرداری دزفول طی درخواست  زمین سایت نخاله های ساختمانی را وفق نظر مشاوربه مدیریت جهاد کشاورزی دزفول تشریفات اداری جهت تحویل زمین مناسب را طی و بلحاظ اهمیت موضوع بصورت ویژه و در اسرع وقت ظرف ۱۵ روز پیگیری نماید.

۵-      با توجه به اهمیت بررسی موضوع مدیریت پسماندهای عفونی مقرر شد تا موضوع با حضور سازمان نظام پزشکی بصورت ویژه در کارگروه تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

۶-      مقرر شد تا ستاد پاکسازی شهرستان دزفول در نیمه شهریور ماه جاری توسط اداره حفاظت محیط زیست دزفول تشکیل و در آستانه فصل پائیز کلیه مناطق شهرستان با همکاری شهرداری ها ،بخشداری ها ،دهیاری ها و اداره راه و شهرسازی همچون سنوات قبل پاکسازی گردد.

 

رها سازی یک قلاده خارپشت ایرانی در طبیعت دزفول

در پی مشاهده یک قلاده خارپشت ایرانی در سطح شهر دزفول ماموران آتش نشانی دزفول مبادرت به زنده گیری خارپشت مذکور در یکی از خیابانهای شهر دزفول نموده و این جانور جهت مداوا به اداره حفاظت محیط زیست  شهرستان دزفول تحویل که پس از نگهداری و مداوای  بعمل آمده خارپشت مذکور در طبیعت دزفول توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول رها سازی گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : << خارپشتها پستاندارانی کوچک از راسته حشره خواران هستند که بدنی نسبتا گرد دارند که سطح پشتی آن پوشیده از خارهای انبوه ، بلند و تیز است ، در قسمت پشت ، ماهیچه های مخصوصی وجود دارد که به آنها امکان میدهد تا در هنگام خطر و خواب زمستانی به شکل گلوله ای از خار درآیند و در کنترل آفات و بخصوص حشرات نقش عمده ای دارند . دشمن طبیعی آنها جغد ، پرندگان شکاری ، رودک ، سمور و روباه اند و به عللی از جمله شبگرد بودن استفاده از انواع غذاهای گیاهی و مقاومت در مقابل سموم در حال حاظر خطری جدی نسل آنها را تهدید نمی کند .>>

برگزاری اولین کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز در دزفول

اولین کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز در محل فرمانداری ویژه دزفول با حضور معاون فرماندار دزفول و رؤسای ادارات مرتبط برگزار گردید ، فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول به عنوان دبیر کارگروه مذکور گفت : << رودخانه دز به عنوان سومین رودخانه پرآب کشور ، شاهرگ حیاتی شمال خوزستان نیازمند حفاظت و پیشگیری از آلودگی و تخریب است و کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز از مصوبات شورای کیفی رودخانه کارون در استان خوزستان بوده که بدلیل اهمیت رودخانه دز و نقش کلیدی آن در حیات رودخانه کارون بزرگ در راستای حفاظت بیشتر از اکوسیستم رودخانه دز در شهرستان دزفول تشکیل گردیده است و حفاظت از رودخانه دز نیازمند مشارکت همه دستگاههای اجرایی و مسئول در خصوص این رودخانه دارد .>>در ادامه نیز آقای مهندس علیپور معاون محترم فرماندار ویژه دزفول نیز بر اهمیت رودخانه دز و اهمیت برگزاری منظم نشستهای کارگروه مذکور و اجرای مصوبات وفق قوانین و مقررات تأکید نمودند و در ادامه همچنین گزارش از وضعیت رودخانه دز توسط اداره حفاظت محیط زیست دزفول ارائه و رؤسای ادارات نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون رودخانه و مشکلات در راهکارهای حفاظت از آن ارائه نمودند و در پایان مقرر گردید که نشستهای کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز منظم هر دو ماه یکبار در فرمانداری دزفول تشکیل گردد.

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم محیط زیست شهرستان دزفول

کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم محیط زیست از سوی انجمن کوهنوردان دزفول و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست دزفول برگزار گردید . در این کارگاه آموزشی که جمعی از اعضای انجمن کوهنوردان دزفول حضور داشتند مفاهیم محیط زیست توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست دزفول ارائه گردید و در این کارگاه آموزشی فرهاد قلی نژاد رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت : ((حفاظت از محیط زیست نیازمند مشارکت مردمی به ویژه همراهی و همکاری های انجمن های مردمی دوستدار محیط زیست است و مهمترین رسالت انجمن های محیط زیست آموزش و اطلاع رسانی پیرامون محیط زیست است .))

همچنین در این کارگاه آموزشی اعضای انجمن کوهنوردان و همیاران محیط زیست به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پیرامون حفاظت از محیط زیست پرداختند .

 

دستگیری ۴ نفر شکارچی غیرمجاز تشی در دزفول

در گشت و کنترل شکارگاههای آزاد حوزه زاگرس ، در ساعت ۲ بامداد با همکاری ساکنین بومی منطقه لنگرکوه و همیاران محیط زیست ۴ نفر شکارچی غیر مجاز دستگیر و از آنان یک قلاده تشی کشف و از ادامه شکار آنان جلوگیری بعمل آمده و یک قبضه اسلحه شکاری کشف و متخلفین جهت پیگیری حقوقی به مراجع قضایی معرفی شدند .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : << شکار غیر مجاز گونه جانور تشی توسط شکارچیان غیر مجاز جهت استفاده های غیر واقعی و غیر اثبات شده نظیر استفاده های دارویی در حال افزایش بوده ، بنابراین در راستای جلوگیری از کاهش نسل این جانوران سودمند از هرگونه شکار غیر مجاز آن جلوگیری بعمل می آید و تاکنون هیچگونه فواید دارویی گوشت این جانوران به تایید مراجع علمی نرسیده است . >>

شایان ذکر است گونه جانور تشی از راسته جوندگان بوده و بزرگترین جونده ایران است که در زیستگاههای جنگلی ، کوهستانی ،  استپی و بیابانی زندگی می کنند .

 

دستگیری دونفرصیادغیرمجازوکشف۷ قطعه تیهو در دزفول

مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول درگشت وکنترل مناطق و شکارگاههای آزاد دو نفر شکارچی غیرمجاز را دستگیر و از آنان ۷ قطعه پرنده تیهوکشف گردید ، صیادان غیرمجاز مذکور با استفاده از تور پرنده گیری مبادرت به زنده گیری و صید پرندگان مذکور نموده اند ، پرونده متخلفین مذکورجهت پیگیری حقوقی و مطالبه خسارت وارده به طبیعت به مراجع قضایی ارسال گردیده است ، فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول دراین خصوص گفت : (( پرنده تیهو از جمله پرندگان مهم زیستگاههای زاگرس درشمال خوزستان بویژه مناطق شکارممنوع قلعه شاداب و هفت تنان درشمال دزفول است که در راستای حفاظت از نسل این پرنده از هرگونه شکار ، زنده گیری ، عرضه و فروش پرنده مذکور بدون اخذ مجوزهای قانونی شکار وصید جلوگیری بعمل آمده و با متخلفین برخورد قانونی میگردد .)) شایان ذکراست پرنده تیهو از تیره ماکیانسانان بوده که در مناطق تپه ماهوری و صخره های کم ارتفاع و مناطق باز با شیب های شکسته بسر برده و در ایران بومی وکنترل شکار این پرنده و برداشت آن خصوصاً حفاظت از آشیانه و تخمها اهمیت دارد.

صفحات قدیمی تر«