728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

برگزاری دومین نشست کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دزدر دزفول

دومین نشست کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز در روز چهارشنبه مورخه ۲۱/۷/۹۳ با حضور آقای مهندس آصفی فرماندار ویژه شهرستان دزفول ، مهندس پوررکنی معاون عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول و اعضای این کارگروه در محل آبفای شهری دزفول برگزار گردید . در ابتدای این نشست آقای فرهاد قلی نژاد رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول و دبیر کارگروه ضمن تشکر از حضور آقای مهندس آصفی فرماندار ویژه دزفول در این جلسه گفت : (( کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز یک کارگروه مهم و کلیدی در حفاظت از اکوسیستم ارزشمند رودخانه دز است و رودخانه دز به عنوان سومین رودخانه آب کشور و شاهرگ حیات اختصاصی و زیست محیطی شمال خوزستان نیازمند حفاظت است و از طرفی ادارات و دستگاه های اجرایی مرتبط و عضو کارگروه تقاضا مند است که مشارکت و همکاری مطلوبی در اجرای مصوبات در این زمینه داشته باشند . همچنین در ادامه گزارشی از مصوبات نشست قبلی و گزارشی از وضعیت آلودگی رودخانه دز ناشی از پسماندها و فاضلاب های ورودی ارائه و آقای مهندس برفر رییس اداره آبفای شهری دزفول نیز گزارشی از روند شبکه فاضلاب شهری و تصفیه خانه فاضلاب دزفول ارائه نمودند . و اعضای کارگروه نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون جلوگیری از ورود فاضلاب ها و پساب های رودخانه دز عنوان و در پایان آقای مهندس آصفی فرماندار ویژه دزفول ضمن جمع بندی و تصویب مصوبات نشست در این خصوص گفت : (( نشست کارگروه حفاظت رودخانه دز جز مهمترین جلسات شهرستان دزفول است و کلیه مدیران به همراه کارشناسان خود باید در این نشست حضور فعال داشته و نسبت به اجرای مصوبات تلاش و جلسات نشست کارگروه منظم و دو ماهه تشکیل و برگزار گردد و ضمن هر گونه غیبت از آلودگی رودخانه جلوگیری بعمل آید . ))

دستگیری سه نفر متخلف صید ماهی در دزفول

در گشت و کنترل زیستگاههای دزفول سه نفر متخلف صید غیر مجاز ماهی توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست دزفول دستگیر و از آنان تعداد ۶۱ قطعه ماهی رودخانه ای کشف گردید . متخلفین مذکور با استفاده از تور ماهیگیری پرتابی بدون پروانه صید مبادرت به صید در رودخانه دز نموده بودند .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : (( رودخانه دز سومین رودخانه پر آب کشور ، بدلیل کیفیت مطلوب و همچنین پارامترها و شرایط زیستی ، از زیستگاههای غنی ماهیان بومی و انواع آبزیان است که در راستای حفاظت بیشتر از غنا و تنوع زمین آن  از هرگونه صید غیر مجاز جلوگیری میگردد . ))

شایان ذکر است شهرستان دزفول در شمال خوزستان بدلیل دارا بودن منابع آبی و زیستگاههای بکر و ارزشمند دارای غنا و تنوع زیستی کم نظیر می باشد .

 

 

دستگیری ۴۸ نفر متخلف شکار و صید در دزفول

در پی گشت و کنترل مناطق تحت حفاظت و شکارگاههای جانوران و زیستگاههای شهرستان دزفول با تلاش ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست تعداد ۴۸ نفر متخلف شکار و صید غیر مجاز و تخریب زیستگاهها در شش ماهه اول سال ۹۳ دستگیر گردید . در دستگیری متخلفین تعداد ۲۹۵۲ قطعه پرنده و ۵ قبضه اسلحه شکاری و ۹ رشته تور ماهیگیری کشف و متخلفین ، به مراجع قضایی معرفی و مبلغ   ۸۷۲۲۰۰۰۰ ریال خسارت وارده به طبیعت وصول گردیده است .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت : (( در دستگیری متخلفین شکار و صید با گشت و کنترل مداوم و مستمر زیستگاه ها و مناطق تحت حفاظت تلاش بر پیشگیری از شکار و صید غیر مجاز گونه های جانوری بوده و تعدادی از متخلفین در حین شروع به شکار دستگیر گردیده اند . ))

شایان ذکر است شهرستان دزفول به دلیل دارا بودن شرایط زیستگاهی مطلوب دارای غنا و تنوع زیستی ارزشمندی است .

 

 

دستگیری ۲ نفر شکارچی غیر مجاز در دزفول

در پی گشت و کنترل شکارگاههای منطقه زاویه های دزفول ماموران یگان حفاظت محیط زیست دزفول دو نفر شکارچی غیر مجاز را دستگیر و از آنان ۱۳ قطعه پرنده قمری کشف گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : << شهرستان دزفول بدلیل جریان رودخانه ها و وجود باغات و مزارع کشاورزی ، جنگل ، کوهستان و … دارای غنا و تنوع زیستی ارزشمندی است و جمعیت پرندگان وحشی آنان مطلوب است . >>

شایان ذکر است شکارگاههای زاویه ها در حاشیه جنگل دز یکی از زیستگاههای مطلوب پرندگان و جانوران وحشی است .

رها سازی یک بهله پرنده شکاری در طبیعت دزفول

یک بهله پرنده شکاری از نوع سنقر تالابی توسط یکی از شهروندان به اداره حفاظت محیط زیست دزفول تحویل که پس از نگهداری و مداوای لازم در طبیعت رها سازی گردید .

شایان ذکر است این پرندگان جثه ای لاغر و کشیده ، بالها و دمی دراز و باریک ، پاهای بلند و منقاری کوچک ، که چندان ضخیم نیست دارند .

نر و ماده همشکل نبوده و نر ها معمولا از ماده ها کوچکترند . این پرندگان در نیزار ها یا روی زمین آشیانه میسازند .

 

دستگیری دو نفر متخلف زنده گیری بلبل خرما در دزفول

 

در پی گشت و کنترل ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در مزارع کشاورزی و باغات مرکبات دو نفر متخلف زنده گیری پرنده بلبل خرما در حین صید دستگیر و تعداد ۱۵ قطعه بلبل خرما کشف و در دامان طبیعت رها سازی گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : << پرنده بلبل خرما از جمله پرندگان زیبا و آوازخوان بوده که بر خلاف قوانین و مقررات محیط زیست توسط متخلفین زنده گیری و جهت نگهداری در قفس و یا قاچاق به خارج از مرزهای ایران به فروش می رسد و زنده گیری پرنده مذکور غیر قانونی و موجب خروج گونه از زیستگاه های طبیعی و کاهش جمعیت آن خواهد شد . >>

شایان ذکر است پرنده بلبل خرما از راسته گنجشک سانان ، تیره بلبل خرمایان است . این پرنده در درختان ، بوته ها ، باغ ها زیست و بومی ایران می باشد .

صفحات قدیمی تر«