728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

برگزاری سمینار آموزشی حفاظت از گونه در آستانه انقراض سمندر امپراطور در دزفول

سمینار یک روزه حفاظت از گونه در آستانه انقراض سمندر امپراطور در روز چهارشنبه ۶ اسفند ماه از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول با همکاری موٌسسه خزنده شناسی پارس برگزار گردید . در این سمینار که با حضور کارشناسان محیط زیست ، محیط بانان ، اعضای انجمن ها ، پلیس راه آهن و کارشناسان ناحیه زاگرس برگزار گردید ،

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این سمینار گفت : (( موضوع محیط زیست مرز ندارد و باید همه کارشناسان و سازمانهای مردم نهاد محیط زیست در راستای حفاظت از محیط زیست بویژه گونه های جانوری در خطر انقراض تلاش نماییم . و گونه سمندر امپراطور به عنوان یک گونه در خطر انقراض نیازمند برنامه حفاظت است . ))

همچنین در این سمینار کارشناسان موٌسسه خزنده شناسی و آقای الوندی کارشناس مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان مطالبی پیرامون گونه سمندر امپراطور و زیستگاههای آن ارائه نمودند .

در پایان شرکت کنندگان در همایش نظرات و دیدگاههای خود را پیرامون حفاظت از گونه سمندر امپراطور ارائه و میزگرد هم اندیشی برگزار گردید .

 

دستگیری دو نفر متخلف و کشف ۱۱ قطعه سهره طلایی در دزفول

در پی گشت و کنترل مناطق و با همکاری نیروی انتظامی دو نفر متخلف زنده گیری سهره طلایی در منطقه شکارممنوع قلعه شاداب دزفول دستگیر و ۱۱ قطعه پرنده سهره طلایی و دو رشته تور مخصوص پرنده گیری کشف و توقیف گردید ، فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت : (( پرنده سهره طلایی از جمله پرندگان زیبا و آواز خوان بوده که هرگونه صید و زنده گیری پرنده مذکور بدون مجوز قانونی ممنوع و غیر قانونی است و زنده گیری این پرنده جهت نگهداری در شرایط اسارت موجب کاهش جمعیت گونه در طبیعت می گردد .))

شایان ذکر است منطقه شکارممنوع قلعه شاداب در شمال شهرستان دزفول واقع که هرگونه شکار و صید گونه های جانوری در این منطقه ممنوع می باشد.

(( بازدید دانش آموزان از باغ پرندگان دزفول و آشنایی با مفاهیم محیط زیست ))

در راستای ارائه آموزشهای محیط زیستی به دانش آموزان و آشنایی با گونه های حیات وحش و ضرورت حفاظت از گونه ها تعداد ۴۵ نفر از دانش آموزان دبستان شاهد ریحانه دزفول از باغ پرندگان دزفول بازدید نمودند و در این بازدید ضمن توزیع کتاب ، کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست دزفول آموزش های لازم را ارائه نمودند و دانش آموزان گلدان های کاشت شده خود را که در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف با هدف بازیافت بوده به اداره حفاظت محیط زیست دزفول هدیه نمودند .

برگزاری آیین درختکاری در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب

آیین درختکاری به مناسبت دهه مبارک فجر در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب دزفول توسط اداره حفاظت محیط زیست دزفول و همیاران محیط زیست برگزار گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : (( کاشت درخت یکی از مهمترین اقدامات در راستای پیشگیری از مخاطرات زیست محیطی است و نقش مهمی در حفاظت از آب و خاک دارد .

اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز در راستای اهمیت به  فضای سبز ، هرساله با کاشت نهال در مناطق طبیعی و روستاها در این زمینه اقدام مینماید . ))

شایان ذکر است در این آیین درختکاری ۵۰۰ اصله نهال بومی کنار در منطقه شکارممنوع قلعه شاداب کشت گردید .

برگزاری نشست بررسی تغیر کاربری ها در دزفول

جلسه بررسی تغییر کاربری ها در راستای اجرای مصوبات کارگروه ساماندهی مشاغل و صنایع مزاحم و آلاینده دزفول با حضور روسای ادارات مرتبط در محل اداره حفاظت محیط زیست دزفول برگزار گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت : ((تعیین کاربری ها در طرح های جامع شهری حاصل مطالعات و مکان یابی ها بر اساس ضوابط و استاندارد ها بوده و هرگونه تغییر کاربری بدون ضوابط و عدم توجه به طرح جامع موجب بروز انواع معضلات و مشکلات زیست محیطی خواهد گردید و در شهر دزفول تغییر کاربری ها و استقرار واحدهای آلاینده مزاحم شهری نظیر کارگاههای مکانیکی ، تراشکاری ، رنگ آمیزی و . . موجب ایجاد آلودگی های صوتی و مشکلات ترافیکی در شهر دزفول و نارضایتی ساکنین مناطق مسکونی شهر گردیده است که نیازمند ساماندهی میباشد . در این نشست رؤسای ادارات مرتبط نظیر اداره صنعت ، معدن و تجارت ، شهرداری دزفول ، اداره راه و شهرسازی ، مرکز بهداشت دزفول نیز دیدگاههای خود را بیان و مقرر گردید ضمن ایجاد رویه مناسب و استعلام از اداره حفاظت محیط زیست دزفول پیگیری های لازم جهت احداث مجتمع صنوف مزاحم شهری بعمل آید.

مهار آتش سوزی جنگل در دزفول

آتش سوزی وسیعی سطح جنگل های دز در منطقه زاویه ها را در روزهای چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه و جمعه ۱۷ بهمن ماه فرا گرفت که در این آتش سوزی تعداد زیادی از درختان جنگلی و و رستنی های گیاهی طعمه حریق گردید .

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در این خصوص گفت : (( در پی وقوع آتش سوزی در جنگل دز در منطقه زاویه های دزفول ماموران یگان حفاظت محیط زیست دزفول و جنگل بانان اداره منابع طبیعی دزفول در روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه آتش را مهار و در روز جمعه ۱۷ بهمن ماه نبیز در پی وقوع آتش سوزی ماموران یگان حفاظت محیط زیست با همکاری همیاران محلی آتش را مهار نمودند . مساحت حریق روز چهارشنبه ۳ هکتار برآورد و مساحت آتش سوزی مورخ بهمن ماه در دست برآورد است . ))

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول علت آتش سوزی با توجه به فصل وقوع نامعلوم و نیازمند بررسی بیشتر است ، که احتمال دارد دلیل آن بی احتیاتی گردشگران و یا عمدی بوده که شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی ها در آن نقش داشته باشد . ))

شایان ذکر است جنگل های دز آخرین بازمانده جنگل های نیمه گرمسیری ایران بوده که از جنوب دزفول آغاز و تا  بند قیر ادامه دارند و زیستگاه انواع گونه های گونه های گیاهی و جانوری می باشند .

صفحات قدیمی تر«