728 ad
در حال حاضر در حال کاوش در:اخبار زیست محیطی

رهاسازی یک قلاده گربه وحشی در طبیعت دزفول

در پی گزارش واصله مبنی بر ورود یک قلاده گربه وحشی به یکی از باغات مرکبات دزفول و اطلاع­رسانی مالک باغ، قفس زنده­گیری گونه از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول با همکاری مالک باغ ،آقای تیغکار، در محل نصب گردید. پس از حدود ۴ روز از نصب قفس و قرار دادن طعمه، گربه وحشی در قفس زنده گیری به دام افتاد و سپس در طبیعت دزفول رهاسازی گردید و به دامان طبیعت باز گردانده شد.

فرهاد قلی­نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت: « ورود گربه­های وحشی و جنگلی و انواع گونه­های دیگر به باغات مرکبات دزفول یکی از مشکلات باغات بوده که با اطلاع­رسانی  سالهای اخیر، بسیاری از کشاورزان از آسیب­رسانی به گونه­های مذکور خودداری نموده و همکاری لازم را جهت زنده­گیری و خروج گونه­ها از باغات مرکبات مبذول نموده­اند.»

گربه وحشی از جمله پستانداران و گربه­سانانی بوده که نقش بسیار مفید و مؤثری را در چرخه طبیعت و کنترل جمعیت پرندگان و جوندگان دارد.

 

برگزاری کارگروه مدیریت پسماند در دزفول

اولین کارگروه مدیریت پسماند های سال ۹۴ در محل فرمانداری ویژه دزفول با حضور معاون عمرانی فرمانداری ویژه دزفول و اعضای کارگروه مربوطه برگزار گردید.

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در ابتدای این کارگروه گفت:

(( کارگروه مدیریت پسماند یکی از کارگروههای فعال در شهرستان دزفول بوده که در سالهای اخیر با برگزاری نشستهای تخصصی و پیگیری پیرامون انواع پسماندها دستاوردهای مطلوبی داشته و انتظار میرود همه اعضای گروه همکاری لازم را در اجرای مصوبات مبذول نمایند )).

در ادامه نیز آقای مهندس پوررکنی معاون عمرانی فرمانداری ویژه دزفول نیز ضمن اشاره به اهمیت موضوع پسماندها و تأثیر آن در سلامت شهروندان، خواستار تداوم و برگزاری منظم جلسات کارگروه و اجرای مصوبات آن گردید.

در ادامه، موضوع تفکیک پسماندها از مبدأ در شهرستان دزفول و بازیافت پسماندها مطرح؛ که آقای مسعودی مدیرعامل شرکت حریر دز (مجری طرح تفکیک پسماند از مبدأ) و نماینده شهرداری دزفول توضیحات لازم را ارائه دادند. همچنین گزارشی از وضعیت پسماندهای تفریحگاه­های ساحلی رودخانه دز از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول ارائه و مصوباتی در این خصوص گذرانده شد.

 

 

 

برگزاری نشست آموزشی حفاظت از پلنگ ایرانی در دزفول

در پی وقوع چندین فقره حمله پلنگ به دامها و عشایر کوه سالند در شمال شهرستان دزفول، نشست آموزشی حفاظت از گونه در خطر انقراض پلنگ ایرانی در سالند کوه جهت عشایر و دامداران منطقه برگزار گردید، فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت)) : در پی وقوع چندین فقره حمله پلنگ در منطقه به دامها و دو حمله اخیر پلنگ به چوپانان و عشایر منطقه، ضمن بازدید از منطقه و کوه سالند، نشست آموزشی عشایر و دامداران در محل حادثه برگزار و در این نشست آموزشی اطلاع رسانی لازم به دامداران و عشایر مبنی بر نحوه زندگی و ارزش گونه ای پلنگ ایرانی و همچنین رعایت اصول ایمنی و جلوگیری از ایجاد خسارت به افراد و دامها  ارائه گردید و عشایر منطقه نیز آمادگی خود را مبنی بر حفاظت از گونه اعلام نمودند )). در این نشست آموزشی دامداران منطقه اعلام کردند که از هرگونه کشتار و آسیب به گونه ارزشمند پلنگ و سایر گونه ها خودداری مینمایند.

علیرغم حمله پلنگ به انسان در ماههای اخیر  در سالند کوه، دامداران از هرگونه آسیب به گونه خودداری و هرگز آسیبی به گونه وارد نخواهند نمود.

شایان ذکر است کوه سالند با ارتفاع ۲۶۰۰ متر ارتفاع در شمال استان خوزستان واقع که بدلیل شرایط بکر منطقه و پوشش جنگلی، از زیستگاههای ارزشمند زاگرس مرکزی ایران بوده که از غنا و تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار و زیستگاه انواع گونه های جانوری باارزش نظیر پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی، کبک و تیهو می باشد.

دستگیری دو نفر متخلف صید و زنده گیری عقرب در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب دزفول

در پی گشت و کنترل ماٌموران یگان حفاظت محیط زیست منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب دزفول دو نفر متخلف صید غیر مجاز عقرب دستگیر و از آنان ۱۵ قطعه عقرب کشف گردید.

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت : (( زنده گیری عقرب ها در جهت عرضه و فروش، به منظور استفاده های دارویی، غیر قانونی صورت میگیرد که هرگونه زنده گیری گونه های مذکور نیازمند اخذ مجوز زیست محیطی است )).

شایان ذکر است منطقه قلعه شاداب در شمال خوزستان واقع و از زیستگاههای ارزشمند انواع گونه های جانوری و گیاهی است.

دومین حمله پلنگ در سالن کوه دزفول به چوپانان منطقه

فریدون قربانی چوپان نوجوانی که در اثر حمله پلنگ مجروح شده در گفتگو با کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت : (( ساعت ۱۰:۳۰ صبح بود که گوسفندان را برای چرا به سالند کوه برده بودم، سر بلندی کوه بودم که صدایی شنیدم، برگشتم ببینم از کجاست که ناگهان با حمله پلنگ از پشت سر غافلگیر شدم در حالیکه پلنگ کمرم را گرفته بود فردی که همراهم بود با بطری آب به او میزد تا مرا رها کند و بالاخره توانستیم فرار کنیم )).

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در این خصوص گفت: « این دومین حمله پلنگ در منطقه سالن کوه در شمال خوزستان است که مصدوم حادثه پس از حمله پلنگ به اداره حفاظت محیط زیست دزفول مراجعه نموده و تحت درمان قرار میگیرد. اطلاع رسانی محیط بانان منطقه و همکاری عشایر موجب گردیده که ساکنین در منطقه از هر گونه کمین و کشتار پلنگ خودداری نمایند و اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز در حال اطلاع رسانی بیشتر مبنی بر رعایت ایمنی لازم از سوی دامداران منطقه و جلوگیری از هر گونه آسیب به گونه مذکور است».

همچنین رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با اشاره به اهمیت زیستگاه بکر سالن و کینو کوه گفت : « با توجه به شرایط بکر و غنای زیستی منطقه مذکور که از زیستگاه های مرکزی زاگرس مرکزی ایران است این منطقه نیازمند حفاظت و تعیین زون امن میباشد؛ همچنین در راستای جلوگیری از هر گونه آسیب به جمعیت حیات وحش منطقه، جبران خسارات وارده به عشایر و دامداران آسیب دیده از حمله پلنگ و سایر وحوش ضروری می­باشد».

شایان ذکر است سالن کوه و کینو از زیستگاه های زاگرس در شمال خوزستان و از مناطق بکر و ارزشمند حیات وحش است.

دستگیری ۳ نفر متخلف صید غیر مجاز در دزفول

با گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست دزفول در منطقه شکارممنوع قلعه شاداب ۳ نفر متخلف صید غیر مجاز ماهی در دریاچه سد دز دستگیر و از متخلفین ۹ قطعه ماهی کشف گردید و پرونده متخلفین جهت پیگیری قضایی به دادگستری دزفول ارسال گردیده است.

شایان ذکر است دریاچه سد دز یکی از اکوسیستم های آبی خوزستان و یکی از زیستگاههای مهم آبزیان به شمار می آید که از غنا و تنوع زیستی بالایی برخوردار است.

صفحات قدیمی تر«