آرشیو دسته: اخبار زیست محیطی

اخبار زیست محیطی

۰۲بهمن/۹۹

بازدید از طرح توسعه ظرفیت شرکت فولاد روهینا دزفول

رییس و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از طرح افزایش ظرفیت شرکت فولاد روهیناجنوب  بازدید بعمل آوردند.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول رضا قپانچی پور رئیس این اداره تصریح کرد؛ طی بازدید صورت گرفته از پروژه افزایش ظرفیت تولید میلگرد در شرکت فولاد روهینا جنوب دزفول با حضور مدیر عامل و مدیر فنی این کارخانه، کلیه خطوط تولید بازدید و جزئیات افزایش ظرفیت بهره برداری که در پی افزودن دستگاه بیلت بلدر صورت خواهد داد، مورد پایش قرار گرفت.

ایشان ادامه داد؛ همچنین در این بازدید ضمن تاکید بر رعایت استانداردها و ملزمات زیست محیطی و توسعه فضای سبز از پروژه احداث دستگاه back filter که به منظور تصفیه هوا تعبیه خواهد شد ملاحظه صورت پذیرفت.
شایان ذکر است شرکت فولاد روهینای جنوب دزفول هم اکنون با ظرفیت تولید ۴۵۰ هزارتن میلگرد در حال فعالیت بوده که در صورت کسب مجوز زیست محیطی لازم به ۶۵۰ هزار تن افزایش ظرفیت خواهد داد.

۳۰دی/۹۹

جلوگیری از شکار غیر مجاز گونه تشی در منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب شهرستان دزفول

محیطبانان منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب از شکار غیر مجاز جلوگیری نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، محیطبانان پاسگاه محیطبانی قلعه شاداب طی گشت و کنترل صورت گرفته در حوزه استحفاظی این اداره موفق به توقیف و کشف ادوات غیر مجاز شکار از متخلفین گشتند.

رضا قپانچی پور رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول در اینباره تصریح کرد؛ در پی گشت و کنترل و پیشگیری از هر گونه تخلف زیست محیطی توسط یگان حفاظت پاسگاه محیطبانی قلعه شاداب و همکاری ماموران پاسگاه انتظامی بخش شهیون، پس از مشکوک شدن مامورین به یک دستگاه خودروی پراید و دستور توقف به آن، با بررسی و اعتراف راکبین خودرو، موفق به کشف و ضبط دو قبضه سلاح شکاری و سایر اداوات مربوط به شکار غیر مجاز گشتند.

وی افزود؛ با توجه به ممنوع بودن هر گونه شکار و اقدام به آن، در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، متخلفین با عنوان شروع به شکار دستگیر و جهت رسیدگی به تخلف به مراجع قضایی معرفی گردیدند.

۳۰دی/۹۹

سرکشی به عشایر بخش شهیون توسط محیطبانان پاسگاه قلعه شاداب شهرستان دزفول

رضا قپانچی پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از سرکشی محیطبانان به عشایر کوچ روی بخش شهیون خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، با توجه به مشترک بودن برخی از بیماری های دام اهلی با حیات وحش و احتمال انتقال آن به گونه های حساس موجود در طبیعت، محیط بانان پاسگاه محیطبانی قلعه شاداب به منظور بررسی وضعیت واکسیناسیون و سلامت دامهای اهلی، اقدام به سرکشی به عشایر حاضر در حاشیه منطقه شکار ممنوع قلعه شاداب نمودند.

قپانچی پور در این خصوص افزود؛ همه ساله با ورود عشایر به شهرستان و اسکان در چراگاه های مجاز موجود در حاشیه مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست، مامورین این اداره با توجه به رسالت خود اقدام به پایش و اعطای نکات زیست محیطی لازم به ایشان نموده که متقابلا همکاری های مشترک و شایانی در جهت حفظ محیط زیست از سوی عشایر ارجمند صورت می پذیرد.

۲۹دی/۹۹

نجات یک قطعه لاکپشت فراتی توسط دوستدار محیط زیست در شهرستان دزفول

رضا قپانچی پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از نجات یک قطعه لاکپشت فراتی توسط یکی از علاقمندان به حیات وحش خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، پس از مشاهده یک قطعه لاکپشت فراتی توسط یکی از شهروندان فهیم و دوستدار محیط زیست در یکی از کانالهای آبیاری مزارع کشاورزی نامبرده با توجه به اینکه کانال فوق خالی از آب بوده و احتمال تلف شدن گونه مذکور را در پی داشته با نجات آن و هماهنگی با این اداره بعد از کسب اطمینان از سلامت آن به رها سازی آن در رودخانه دز اهتمام ورزید.
قپانچی پور ضمن تشکر از اقدام شایسته و قابل تقدیر این شهروند عزیز خاطر نشان کردند، هر گونه تلاش در حفظ محیط زیست و حیات وحش علاوه بر حفظ زنجیره اکوسیستم و حیات موجودات و انسانها، اجر معنوی و رضایت قلبی فرد را بدنبال خواهد داشت.
شایان ذکر است لاکپشت فراتی از گونه های در معرض خطر انقراض و از جمله ذخایر ژنتیکی کشور میباشد که زیستگاه آن محدود به غرب و جنوب غرب کشور از جمله جنوب شهرستان دزفول میباشد.